Czasy, gdy przy wyborze pracy liczyło się tylko wynagrodzenie już dawno minęły. Coraz częściej pracodawcy kuszą pracowników różnymi benefitami pozapłacowymi. Najbardziej popularnym benefitem jest dziś prywatna opieka medyczna. Powoli staje się to standardem. Zdarza się, że podczas spotkania rekrutacyjnego kandydat nie pyta pracodawcy o to, czy opieka medyczna jest zapewniona, ale jak szeroki jest jej zakres. Małe i średnie firmy, które nie posiadają pakietów medycznych są często gorzej postrzegane przez kandydatów już na starcie. Dlatego tak ważne jest, abyś Ty – jako pracodawca zadbał o to w swojej firmie.
Na rynku oferta pakietów medycznych jest obecnie bardzo szeroka. Firmy prześcigają się w proponowaniu coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań. Dlatego nie dziwi fakt, że wybór okazuje się trudny, a spośród tak szerokiej oferty bez fachowego doradztwa ciężko wybrać najlepsze rozwiązanie. Tutaj rodzi się pytanie – czym kierować się przy wyborze pakietów medycznych?
Jakie kryteria wziąć pod uwagę?
Liczba placówek
Bardzo ważną kwestią jest liczba i rozmieszczenie placówek. Pierwsze kryterium jest proste – im jest ich więcej, tym lepiej. Powinny one być też dobrze rozmieszczone – ważne by pracownicy mieli do nich łatwy dostęp, najlepiej na terenie całego kraju. Czas jest dzisiaj bardzo ważny, w dobie zabiegania i ciągłego pośpiechu nikt nie będzie chciał jechać na drugi koniec miasta tylko po to, by wykonać badania. Zresztą pracodawca też ma z tego korzyści – im szybciej uwinie się Twój pracownik, tym krótsza będzie jego absencja. Kolejny aspekt to jakość placówek i dostępność sieciowych dostawców medycznych o renomowanych markach oraz lokalnych sprawdzonych klinik cieszących się uznaniem. Sprawdzajmy zatem dokładnie listy placówek.
Liczba lekarzy specjalistów
Jednym z ważniejszych kryteriów jest także liczba lekarzy specjalistów. I tutaj sama liczba lekarzy nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Musimy sprawdzać czy pakiet zawiera kluczowych lekarzy z których skorzystamy takich jak kardiolog, dermatolog, chirurg, ortopeda, ginekolog itp. Listy specjalności bywają długie, ale z lekarza medycyny tropikalnej lub flebologa skorzystamy znacznie rzadziej niż z wcześniej wymienionych. Warto dowiedzieć się co jest w ofercie danego pakietu i do jakich specjalistów można się w jego ramach udać. Warto też zwrócić uwagę na to, do których lekarzy możemy udać się bez skierowania. Zdarza się bowiem, że do specjalisty możemy się udać dopiero po uzyskaniu skierowania od lekarza internisty przyjmującego w placówce, w której mamy wykupiony abonament. W takiej sytuacji cały proces się wydłuża o przynajmniej kilka dni.
Liczba i rodzaj badań laboratoryjnych oraz diagnostyki obrazowej
Kolejnym kluczowym kryterium jest dostępność do odpowiedniego katalogu badań. Musimy zwrócić uwagę na szeroki zakres laboratoryjny oraz czy diagnostyka obrazowa oprócz standardowych badań takich jak RTG, USG zawiera droższe i trudniej dostępne świadczenia jak badania endoskopowe, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Zwróćmy również uwagę na typy poszczególnych badań np. Czy tomografia obejmuje kluczowe części ciała jak głowa czy kręgosłup oraz czy w cenie jest wliczony kontrast.
Czas oczekiwania na wizytę
Ważnym kryterium jest też czas oczekiwania na wizytę. Aby pakiet medyczny spełniał swoją rolę musi gwarantować swobodny dostęp do opieki medycznej. Niektóre pakiety oferują gwarancję czasu realizacji wizyty. Dzięki temu pacjent ma pewność, że na wizytę do lekarza specjalisty będzie musiał czekać maksymalnie kilka dni. Zazwyczaj są przy tym drobne odstępstwa, które tyczą się rzadkich specjalizacji, jednak takie sytuacje powinny być wcześniej zastrzeżone.
Łatwy kontakt z dostawcą medycznym
Dla pracowników dużą rolę odgrywa też sprawny kontakt z opiekunami klienta oraz infolinią dla pacjentów. Coraz częściej młodzi ludzie wolą umawiać się na wizyty za pomocą platformy internetowej czy aplikacji mobilnej. Oczekują także wsparcia kompetentnych konsultantów, którzy będą w stanie doradzić im w wyborze odpowiedniego specjalisty.Ważnym aspektem jest też 24h dostęp do Call Center, gdzie można uzyskać informację medyczną oraz zamówić niezbędne nam usługi
Dostosowanie do potrzeb
Pracownicy cenią sobie także możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na swoich najbliższych. Aby zapewnić poczucie ochrony zdrowia pracownikowi i jego rodzinie dostawcy muszą zaoferować dość szeroki zakres ubezpieczenia.
Ważne jest też, by pracownik, który ma swoich stałych lekarzy, nie znajdujących się w sieci placówek partnerskich mógł być nadal pod ich opieką i skorzystać z opcji refundacji kosztów wizyt.
Jak widać, przy wyborze pakietu medycznego dla swojej firmy powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników. Oczywiście w zależności od specyfiki firmy, branży i innych czynników, pewne kryteria mogą się zmieniać. Z pewnością podjęcie tak ważnej decyzji może przysporzyć nam dużo kłopotów.
Jeżeli chcesz ułatwić sobie to niełatwe zadanie, możemy przygotować dla Ciebie bezpłatne porównanie pakietów medycznych dostępnych na rynku. Nauczeni doświadczeniem jesteśmy w stanie dopasować idealne rozwiązanie, które będzie dostosowane do Twojej firmy.