Opieka medyczna i karta sportowa to już standard! Czy nastała potrzeba na nowe i bardziej atrakcyjne rodzaje świadczeń pozapłacowych?
Pozapłacowe benefity pracownicze
Obecnie ok. 70% Polaków w pracy otrzymuje przynajmniej jedno świadczenie pozapłacowe. Najczęściej jest to opieka medyczna, a zaraz za nią karta sportowa. Inne formy popularnych benefitów to np.: finansowanie szkoleń, dofinansowanie urlopów lub nauki języków, bony zakupowe, bilety na wydarzenia kulturalne, możliwość pracy zdalnej czy przedszkole dla dziecka.
Nowe pomysły
Obecnie, coraz intensywniej zabiega się o utrzymanie pracownika, dlatego też firmy stawiają na coraz bardziej oryginalne rozwiązania wykraczające poza dodatki płacowe. Często można usłyszeć o możliwości przychodzenia do pracy ze zwierzętami. Wiele firm tworzy specjalne pomieszczenia rekreacyjne, w których pracownik może aktywnie spędzić przerwę czy kreatywnie wesprzeć proces rozwiązywania problemów. Dla pracowników biur typu open space organizuje się wyciszone pomieszczenia do odpoczynku, a dla narzekających na ból kręgosłupa w pracy – masaże biurowe. Wszystko to ma sprawić, aby pracownik czuł się częścią organizacji, w której panuje miła atmosfera. Są to bodźce motywujące, dzięki którym ludzie chętniej angażują się w powierzone im zadania, efektywniej je realizują, budując poczucie lojalności wobec firmy.
Prywatna opieka medyczna
Wśród wielu atrakcyjnych propozycji, to prywatna opieka medyczna i pakiety medyczne nadal są jednym z najbardziej pożądanych i najczęściej spotykanych benefitów pracowniczych. Dlaczego? Bo wzmacniają poczucie bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale również najbliższej rodziny pracownika. Do poprawy ogólnego stanu zdrowia pracownika przyczynia się też korzystanie z karnetu sportowego. Abonament medyczny jest rzadziej wykorzystywany przez osoby aktywne fizycznie, ponieważ zwykle mają oni mniejsze problemy ze zdrowiem. Ponadto, abonament medyczny w firmie jest korzystny dla obu stron. O korzyściach z prywatnej opieki medycznej dla pracownika i pracodawcy więcej pisaliśmy tutaj. Podstawowe wynagrodzenie przestaje już odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Coraz częściej, w trakcie rozmów kwalifikacyjnych pojawiają się pytania dotyczące nie tylko możliwości rozwoju i awansu, ale również dostępnych benefitów pracowniczych. Warto więc zatroszczyć się o komfort i oczekiwania zarówno aktualnych jak i przyszłych pracowników.